Свято Миколая

В кожному році вшановують двох Миколаїв — весняного, що припадає на 22 травня, і зимового. Останнє свято припадає на 19 грудня. Віддавна вважалося, що зимовий Миколай є добрим другом і захисником дітвори.

Особливо врочисто його святкують у західних областях України. Він виконує своєрідну роль Діда Мороза. Ввечері в кожній оселі діти з нетерпінням чекають, коли завітає в гості цей сивочолий дідусь. Він неодмінно має принести саме ті подарунки, які до вподоби кожному, — цукерки, іграшки, цікаві книги.

Святий Миколай знає все про дітей. Він протягом року стежить за їхніми вчинками. Якщо хлопчик або дівчинка гарно вчиться, слухається батьків, не ображає менших, чемний зі старшими, то Миколай дарує йому найкращі подарунки. Коли ж дитина неслухняна, розбишакувата, то такому він дарує різку — «щоб знав, як поводитися».

Трапляються випадки, коли Святий Миколай не встигає перевірити родину ввечері, тоді він обов’язково завітає вночі. Коли всі заснуть, непомітно зайде до хати й прилаштує під подушечкою бажаний подарунок.

На Святого Миколая в багатьох школах розігрують веселі вистави. Головними дійовими особами є добрий захисник дітвори і верткий чортик. Він, як правило, намагається переконати дідуся в тому, що всі діти неслухняні, а отже, їх не варто нічим обдаровувати. Але Миколай все-таки вибачає провини. Він дає можливість дитині виправитися й навчає, як це зробити.

Ось чому дітвора з таким нетерпінням щороку чекає доброго Миколая. Адже Святий Миколай на боці менших, скривджених, беззахисних. Він не тільки ощедрює гостинцями, допомагає в біді, але й навчає, як бути добрим, чемним і розумним. Якщо ви наділені цими рисами, то можете сподіватися на те, що й до вас завітає Святий Миколай.

За Василем Скуратівським

Ішов Миколай

Ішов Миколай лужком-бережком.
Святий Миколай із повним мішком.

Приспів:
Від хати до хати біленьким сніжком
ішов Миколай із повним мішком.

Святий Миколай до діток ходив.
Всміхався, вітався, в дзвіночок дзвонив.

Тяжкий і великий у нього мішок.
А в ньому дарунки для чемних діток.

Ішов, усміхався крізь темну пітьму.
А зіроньки з неба світили йому.

Рецепт приготування Миколайчиків

Тісто: 1 яйце, 1 столова ложка меду, 1 склянка цукру (або менше), 1 чайна ложка соди, погашеної оцтом, 50 г маргарину (масла), 2 склянки борошна, (можна 2 ложки сметани), 1 ложка олії.
Змішати і поставити на холод не менше, як на 1 годину. Розкотати шаром пів сантиметра, формочкою повирізати печиво. Скласти на деко, злегка змащене олією. Випікати 5 хвилин в гарячій духовці. Глазур: білки 3 яєць, 2 склянки цукру-пудри, харчові барвники.

Розпис Миколайчиків. Спочатку готується основна глазур (основа): 3 білки збивають, поступово додаючи цукор-пудру (приблизно 2 склянки), до консистенції сметани, щоб лилася густою, але цільною цівочкою (рідкіша глазур розтікатиметься, а густіша швидко застигатиме і погано малюватиме; густота регулюється цукром, останню його частину поступово підсипати, перевіряючи густоту).
У маленькі глечики (склянки) порозливати основу, змішати з харчовими барвниками. Рідкі барвники — зеленка, синька метиленова, буряковий сік — підливають в основу; порошки попередньо розводять.
Шоколадна глазур, якою добре малювати очі та обводити контури: какао 2—5 ложок, 1 склянка цукру, 2—4 ложки молока або води, можна додати трохи вершкового масла. Або можна розчинити какао у кількох ложках молока та змішати з основою. Інтенсивність фарб регулюється кількістю барвника.

1. Широким пензликом малюють Миколайчикам жупанчики, черевички, шапочки — суцільно, як тло. На темному тлі обриси рук, хрестик та цяць­ки малюватимуться за допомогою тоненьких довгих шпичок світлими фарбами, на світлому — темними.

2. Малюють основою білу бороду з вусами суцільно, не залишаючи проміжку для рота, та брови.

3. Малюють рукавички, руки, хрест або мішечок з подарунками в руках, візерунки. Поки тло жупанчика не застигло, по ньому можна малювати флюндровкою: проставити в рядок цяточки або рисочки, а тоді через них посередині провести пряму чи хвилясту лінію. Коли тло застигло, малюють цяточки, квіточки абощо.

4. Миколайчику малюють очка (під бровами), ніс-крапочку та вустонька (прямо по білій бороді). Обличчя малюють, як борода вже висохне (глазур сохне дуже швидко).

Дуже прикрашає Миколайчика «сніг» — крапочки з білої глазурі.

Смачного! І веселого свята!